Treset

Kiseli treset

Pakovanje: Velika Bala, 6000 litara

Krupnoća frakcije: 0-40mm

Kiselost: 3,9

Mleveni treset

Mleveni treset je potrebno sakupiti u periodu od aprila do septembra sa specijalnim mašinama predviđenim za tu namenu – usisivačima – pri čemu se vrši usisavanje sloja debljiine 1-2 cm sa tresetišta. Neposredno pre sakupljanja, sloj treseta je potrebno okrenuti nekoliko puta kako bi se izvršilo sušenje. Nakon operacije sušenja treset se sakuplja usisivačima na gomile čija je  veličina dostiže 2000 m3. Kasnije, Treset se sa tresetnih gomila kasnije prenosi do fabrike na dalju preradu i pakovanje u zahtevanom formatu.

Treset u blokovima

Treset u blokovima se dobija  iskopavanjem pravouganih blokova iz polja treseta. Oni se zatim stavljaju na površinu polja treseta. Kada sunce i vetar osuše blokove oni se postavljaju na specijalne podloge radi daljeg sušenja dok ne postalnu pogodni za dalju proizvodnju. Glavna prednost ovakvog metoda je to što se zadržava struktura treseta.

Kako da posadim borovnice?

Ukoliko se nalazimo u regionu ili imamo parcilu za koju frizičko-mehanička i hemijska analiza pokaže da je pogdno vršiti sadnju borovnica u zemlju možemo pristupiti pripremama za sadnju borovnica.

Više je kriterijuma koje je potrebno usklati kako bi imali uspešan zasad borovnice u zemlji i to:

Sadnice borovnica odličnog kvaliteta 

Sadnice borovnica koje su odličnog kvaliteta moguće je dobiti spletom okolnosti ili, da stvar ne prepuštamo slučaju, da se odlučimo da iste nabavimo iz pouzdanih izvora tj. rasadnika sa kojima postoji predhodno iskustvo. Dešava se da proizvodjači sadnog materijala u želji da prodaju što više sadnica da naprave propuste u procesu uzgoja sadnica, što se kasnije ispostavlja kao problem sa kojim će se suočiti uzgajivači borovnica na terenu. Takođe, bilo je primera da su proizvodjači sadnog materijala u želji da prodaju sadnice koje imaju na stanju ubede uzgajivače da su baš te sorte dobar izbor za njih čime se kasnije proizvodjači mogu dovesti da imaju komplikacije pri organizaciji berbe i plasmanu svežih borovnica. 

Imajući u vidu napred navedeno preporuka je da se vodi računa sa kim će se saradjivati i sve aktivnosti uraditi blagovremeno u smislu rezervacija sadnica i kako bi uzgajivači borovnica dobili sadnice kakve su planirali i sortimenta koji su planirali.

Treset za borovnice

Treset za borovnice je drugi bitan kriterijum i može se koristiti kao oplemenjivač zemlje kojoj su potrebne korekcije. Ukoliko je zemlja idealna po svojim karakteristikama (firzičko-hemijska i mehanička analiza to pokazuju) to je veliki blagoslov za budućeg uzgajivača borovnica. Ništa nema bolje ako je zemlja takva da ako se što bi naš narod rekao „i naopako posadi, da lepo izraste“, ali u situaciji gde imamo pogodnu, ali ne i idealnu, zemlju za sadnju borovnica veoma često je potrebno izvršiti korekcije u izvesnoj meri  i u tim slučajevima dodaje se Treset za sadnju borovnice koji ima kiselost ph 3,9.

Treset za borovnice cena

Cena Treseta za borovnice zavisi od količine koja se poručuje i krupnoće samog treseta. Postoji Treset za borovnice sledećnih frakcija 0-40mm, 5-25mm, 10-30mm, 20-40mm a za sadnju borovnice je najčešći izbor 0-40mm ili 10-30mm.

Koliko se treseta dodaje po sadnom mestu?

Nakon što se izvrši formiranje bankova pristupa se otvaranju rupa, u koje će se kasnije sipati Smeša treseta, piljevine, glističnjaka…,  zapremine od 20-50litara po sadnom mestu. Ukoliko želimo da obezbedimo dugovečnost ambijenta za sadnice borovnica potrebno je da formiramo sadna mesta adekvatne zapremine i da izvršimo punjenje na način da po sadnom mestu dodamo i do 30% više materijala od zapremine rupe (npr. ako je rupa zapremine 50 litara potrebno je planirati 65-70lit Smeše za sadnju borovnica) iz razloga što se navedeni materijali sležu posle nekog vremena. 

Takođe, postoji i pristup da se velike količina treseta za borovnice pospe po unapred pripremljenoj leji iz koje se vrši formiranje bankova i na taj način se dobije banak koji u celoj svojoj strukturi ima izmešane željene elemente.

Odnos i količina tresta za borovnice i piljevine se može utrvditi na osnovu ph vrednosti piljevine i projektovane zapremine sadnog mesta.

Da li je potrebno kasnije dodavati Treset za borovnice?

Posle odredjenog protoka vremena potrebno je izvršiti dodavanje Treseta za borovnice iz više razloga i to:  usled sleganja samog Treseta za borovnice, protokom vremena zemlja „guta“ treset, kiša-sneg-vetar takodje utiču na to da je potrebno vršiti dodavanje Treseta za borovnice ali isto je potrebno raditi i kao posledicu plevljenja pošto se u toko tog procesa takodje gubi odredjena količina treseta.

Voda za zalivanje borovnice

Treći kriterijum koje je veoma važan za uspešno gajenje borovnica je Voda. U praksi susrećemo parametre vode koji nisu idealni i koje je potrebno korigovati kako bi smo obezbedili  vodu koja je pogodna za navodnjavanje borovnica.  Ukoliko voda ima visoku vrednost ph/EC, veliku prisustvo natrijuma, gvoždja ili nekih drugih bitnih elemenata biće nophodno da se izvrši korekcija vode kako bi se biljke neometano razvijale.

Generalno u Srbiji voda nije idealna i nema idealne parametre tako da je gotovo u svim regionima gde se gaji borovnica potrebno vršiti veće ili manje korekcijepojedinih parametara vode.

Osmoza kao sredstvo za korekciju vode

Imamo iskustvo jednog kolege koji je imao veoma visok procenat Natrijuma koji se iznenada pojavio. Naime, kolega je izvršio iskop bunara, ispiranje i analizu vode koja je pokazala da su svi parametri u granicama očekivanog. Medjutim posle dve godine od trenutka iskopa bunara primetio je da se nešto dešava sa biljkama i dobio je sugestiju da uradi analizu vode. Nakon uradjene analize vode konstatovano je da ima veoma veliki procenat Natrijuma i to 10 puta veći u odnosu na period od pre dve godine. U želji da se reši pitanje Natrijuma odlučio se da se problem reši korišćenjem reverzibilne osmoze što se pokazalo kao dobra odluka i biljke su odmah pokazale napredak

Preporuka po pitanju Vode

Može se preporučiti ljudima koji se spremaju za podizanje zasada borovnice da pre nego krenu u svoj projekat provere Vodu kako nebi bilo neprihatnih iznenadjenja kasnije. Mišljenja smo da je bolje unapred da znamo kakva je voda i da, ukoliko ima potrebe, blagovremeno reagujemo nego da budemo zatečeni neprijatnom situacijom.

Takodje, preporuka i ljudima koji već imaju formirane zasade borovnica da minimum jednom godišnje naprave analizu vode kako bi mogli blagovremeno da reaguju ako se neki parametri promene u toku godine.